Kiedy warto sięgnąć po kawę i kofeinę?

Kofeinę zna chyba każdy. Jest to oczywiście główny składnik kawy, zapewniający jej działanie pobudzające – redukujące uczucie zmęczenia i znużenia. Nie każdy jednak przepada za smakiem i aromatem mocnego czarnego naparu.

Jak często możesz pić kawę?

Osoby, które nie chcą go spożywać, a jednak od czasu do czasu chciałyby czymś się pobudzić, mogą więc sięgnąć po suplementy diety z kofeiną, które nieraz będą działać nawet lepiej od czystej kawy.

Kofeina jest bowiem jednym z suplementów diety. To związek wykorzystywany od lat niemalże przez wszystkich zawodowych sportowców, a coraz częściej także i przez amatorów wysiłku fizycznego. Przeciętny człowiek nie potrzebuje jej w dużych ilościach. Warto jednak rozważyć jej suplementację w momencie, gdy przestaje się ćwiczyć wyłącznie dla własnej przyjemności czy rekreacji, a robi się to po to, aby osiągać coraz lepsze wyniki sportowe. Ciężko bowiem czasem zrealizować plan treningowy, gdy po całym dniu spędzonym w biurze trzeba pójść jeszcze na siłownię, a marzy się wyłącznie o ciepłym łóżku i długim śnie. Suplementy diety z kofeiną sprawiają, że znacznie później zaczyna się odczuwać uczucie zmęczenia.

Można więc ćwiczyć dłużej i o wiele lepiej wykorzystać czas przeznaczony na trening. Zazwyczaj za sprawą kofeiny ćwiczenia stają się też efektywniejsze. Można bowiem z łatwością podwyższyć ich intensywność. Można podnosić większe ciężary albo biegać szybciej. Taka jedna kawa nie będzie jednak zawierać zbyt dużych dawek kofeiny. Zamiast więc serwować sobie dzień w dzień dwa podwójne espresso, lepiej wybrać sprawdzoną suplementację.

Kofeina, jeśli ma zadziałać, musi być przyjmowana w odpowiednich dawkach. Co to dokładnie oznacza? Łatwo można to sobie przeliczyć, korzystając z prostego wzoru, który zakłada przyjmowanie ok. 3-4 mg kofeiny na każdy kilogram masy ciała. Jeśli zatem ktoś waży siedemdziesiąt kilogramów, musi przyjmować jakieś 250 mg kofeiny na dobę. Suplementy diety z kofeiną najlepiej spożyć bezpośrednio przed treningiem. Wtedy będą dobrze działać.

źródło: https://www.aktualne.pl/ – informacje o ekologii i zdrowiu

Poprzedni post Jak przygotować pyszną mrożoną kawę?
Następny post Czy zielona kawa również pobudza? – opinie i ważne informacje