Ile kawy (kofeiny) można wypić dziennie?

Kofeina ma swoje zalety, ale może też stwarzać problemy. Dowiedz się, jaka ilość to za dużo i czy musisz ograniczyć spożycie. Jeśli polegasz na kofeinie, aby się obudzić i przetrwać dzień, nie jesteś jedyny. Miliony ludzi piją kawę każdego dnia, aby pozostać pobudzonymi i poprawić swoją koncentrację.

Jak dużo kofeiny to za dużo?

Do 400 miligramów (mg) kofeiny dziennie wydaje się być bezpieczne dla większości zdrowych osób dorosłych. To mniej więcej tyle, ile kofeiny znajduje się w czterech filiżankach kawy, 10 puszkach coli lub dwóch napojach energetycznych. Należy zauważyć, że rzeczywista zawartość kofeiny w napojach jest bardzo zróżnicowana, szczególnie wśród napojów energetycznych.

Kofeina w postaci proszku lub płynu może dostarczać toksycznych poziomów kofeiny. Jedna łyżeczka kofeiny w proszku jest równoważna około 28 filiżankom kawy. Tak wysoki poziom kofeiny może powodować poważne problemy zdrowotne, a nawet śmierć.

Podczas gdy stosowanie kofeiny może być bezpieczne dla dorosłych, nie jest to dobry pomysł dla dzieci. Młodzież i młodzi dorośli powinni być ostrzeżeni przed nadmiernym spożyciem kofeiny i mieszaniem jej z alkoholem i innymi lekami. Kobiety w ciąży lub starające się zajść w ciążę oraz te karmiące piersią powinny porozmawiać z lekarzem o ograniczeniu spożycia kofeiny do mniej niż 200 mg dziennie. Nawet wśród dorosłych, nadmierne spożycie kofeiny może powodować nieprzyjemne skutki uboczne. Kofeina może nie być dobrym wyborem dla osób, które są bardzo wrażliwe na jej działanie lub które przyjmują pewne leki.

Jeśli pijesz więcej niż 4 filiżanki kawy dziennie

Powinieneś rozważyć zmniejszenie spożycie kofeiny, jeśli pijesz więcej niż 4 filiżanki kawy dziennie (lub tego odpowiednik) i masz efekty uboczne, takie jak:

  • Ból głowy;
  • Bezsenność
  • Nerwowość;
  • Drażliwość;
  • Częste oddawanie moczu lub niemożność kontrolowania oddawania moczu;
  • Drżenie mięśni.

Nawet niewielka ilość może sprawić, że doświadczysz efektów ubocznych

Niektórzy ludzie są bardziej wrażliwi na kofeinę niż inni. Jeśli jesteś podatny na działanie kofeiny, nawet niewielkie jej ilości mogą wywołać niepożądane efekty, takie jak pobudzenie i problemy ze snem. Reakcja na kofeinę może zależeć częściowo od przyzwyczajony do jej picia. Osoby, które nie piją kawy regularnie, są bardziej wrażliwe na jej działanie. Filiżanka czarnej kawy nie wzbudza u Ciebie zachwytu? Koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Niewystarczająca ilość snu

Kofeina, nawet w godzinach popołudniowych, może zakłócić Twój sen. Nawet niewielkie ilości utraconego snu mogą się kumulować i zaburzać Twoją wydajność w ciągu dnia. Używanie kofeiny, aby zamaskować brak snu, może stworzyć niepożądany cykl. Na przykład, możesz pić napoje zawierające kofeinę, ponieważ masz problemy z zasypianiem w ciągu dnia. Kofeina utrudnia jednak zasypianie w nocy i skraca czas snu.

Poprzedni post Mobilna gastronomia – alternatywa wobec restauracji
Następny post Jak przygotować pyszną mrożoną kawę?