Na co zwracać uwagę podczas wyboru ekspresu do kawy do espresso?

Espresso to napój nierozerwalnie związany z kawiarniami i włoskim stylem szybkiego picia kawy poza domem. Aby właściwie przygotować ten legendarne napój, potrzebujesz specjalistycznego sprzętu, niezbędnej wiedzy i doświadczenia. A co, jeśli chcesz cieszyć się tą włoską specjalnością we własnej kuchni? Jaki ekspres do kawy wybrać, aby zostać domowym baristą? Jak zawsze wybór sprzętu to nie bułka z masłem, a producenci wykonują swoją pracę, wprowadzając na rynek nowe modele w różnych przedziałach cenowych. W tym artykule postaramy się pomóc i podpowiedzieć, jakie parametry ekspresu należy wziąć pod uwagę przed zakupem, aby wybrać model dopasowany do Twoich potrzeb i budżetu.

Przede wszystkim… młynek!

To nie pomyłka ani żart – wybierając ręczną metodę przygotowania espresso, nie można zapomnieć o młynku, ponieważ ekspresy z kolbą (zwykle) go nie zawierają. Żeby było jeszcze ciekawiej, to młynek w największym stopniu decyduje o jakości ekstrakcji espresso. Ma większy wpływ na proces ekstrakcji niż sam ekspres do kawy i jeśli chcesz uzyskać maksymalny smak z ziaren, warto zacząć od młynka.

Krótko mówiąc, wybierając młynek do espresso, należy zwrócić uwagę na:

  • średnica i materiał żarna – im większy tym lepiej, wybieraj tylko żarna stalowe;
  • system regulacji – najlepszym wyborem jest płynna regulacja oparta na śrubie, która zapewni precyzję szlifowania i łatwość obsługi;
  • system dozowania – kawę należy zmielić bezpośrednio do kolby, za każdym razem dokładnie tyle, ile potrzeba;
  • cel – pamiętaj, że młynek do espresso to nie to samo, co młynek do alternatywnego zaparzania. Ze względu na to, że espresso wymaga większej precyzji mielenia niż np. drip, młynek dedykowany do tej metody parzenia zazwyczaj będzie droższy i nie ma tutaj skrótów.

Planując swój zestaw do espresso, zacznij od tego kawałka i pamiętaj, że nawet najdroższy ekspres za kilka tysięcy euro nie zaparzy dobrego espresso, jeśli kawa została zmielona na tanim młynku. Budżet na ekspres do kawy i młynek należy podzielić 40:60 na korzyść tego drugiego. Zaskoczony?

Możesz również poznać ekspresy do kawy z młynkiem w sklepie Świat Ekspresów i wybrać urządzenie łatwe w obsłudze!

Wybór ekspresu do kawy

Gdy już masz młynek, czas na ekspres do kawy. Aby wybrać odpowiedni dla siebie, musisz znać kluczowe elementy, które wpływają na jej jakość, a tym samym cenę.

Temperatura wody to jeden z kluczowych parametrów wpływających na ekstrakcję kawy. Jego ustawienie, a także stabilność w czasie są bardzo pożądane nie tylko ze względu na jakość espresso, ale także wygodę użytkowania.

Istnieją również inne parametry odpowiadające za wybór odpowiedniego ekspresu. Odwiedź nasz blog ŚwiatEkspresów.pl i dowiedz się więcej!

Źródło zdjęć: freepik.com

Poprzedni post Dlaczego ziarna kawy czasami są tłuste?
Następny post Mobilna gastronomia – alternatywa wobec restauracji