Kawa – jej uprawa i spożycie

Kawa czyli jeden z najpopularniejszych napojów na świecie, jest z nami już od około 3 tysięcy lat kiedy to w Etiopii gotowano ziarna kawy razem z masłem i solą. Pierwszy raz w Polsce kawa pojawiła się po bitwie pod Wiedniem w 1683 roku kiedy to do naszego kraju przybyła ona w formie kawy tureckiej. Dziś wygląda to trochę inaczej, obecnie na świecie kawę produkuje około 25 milionów drobnych producentów.

O producentach kawy

Największym producentem ziaren kawowca jest Brazylia, która wytwarza około 1/3 światowego rynku kawy czyli blisko 3 miliony ton. Przy uprawie kawy w Brazylii pracuje 5 milionów osób przy 3 miliardach krzewów kawowca. To ogromne przedsięwzięcie aby wydobyć ziarno kawy gdzie produkcja nie może być zautomatyzowana jak w przypadku innych upraw.

Spożywanie kawy w Polsce

Jak mówią statystyki w Polsce kawę spożywa około 90 % dorosłych, gdzie statystyczny Kowalski rocznie spożywają 95 litrów napoju co plasuje nas na 11 miejscu w światowym rankingu. Natomiast roczne spożycie kawy na świecie to blisko 400 miliardów filiżanek. W Polsce jest wiele renomowanych kawiarni, a ich znaczna ilość znajduje się m.in. we Włocławku – więcej o tamtejszej kawie i tamtejszych kawiarniach na www.infowloclawek.pl.

A jak działa na nas kawa ?

Oczywiście pobudzająco ale także zmniejsza poziom cholesterolu, zmniejsza ryzyko marskości wątroby, przyspiesza metabolizm, krążenie, a także przynosi wiele innych korzyści. Choć czasem może nam zaszkodzić tak jak inne produkty kiedy przesadzimy z jej spożyciem. Nadmierne picie kawy może prowadzić między innymi do chorób serca, zawału czy nawet śmierci.

Zalecane spożycie naparu z kawy to 4 filiżanki dziennie które zawierają około 500 mg kofeiny. Powyżej 1000 mg. Kofeiny dziennie działa na nasz organizm trująco. Śmiertelna dawka kofeiny to około 3200 mg kofeiny przyjęte w jednej dawce co przekłada się na około 80 filiżanek kawy.

Poprzedni post Czy zielona kawa również pobudza? – opinie i ważne informacje
melisa Następny post Jak działa melisa?