Czy można pić herbatę na noc?

Która herbata jest najmocniejsza, a która najsłabsza?

Najbardziej popularne rodzaje herbaty to: czarna, biała, zielona i czerwona. Zwyczajowo uważa się, że kofeina jest w kawie, a teina w herbacie. Oraz że najmocniejsza jest czarna herbata. Ale co to właściwie znaczy? I czy aby na pewno tak jest? Sprawdzamy!

Czy herbata zawiera kofeinę?

Co wspólnego ma ze sobą kofeina i teina? Przyjęło się używać określenia „teina” w odniesieniu do herbaty i „kofeina” w odniesieniu do kawy. Prawda jest taka, że teina i kofeina to dwie nazwy jednej i tej samej substancji! Tym sposobem ostatecznie, raz na zawsze odpowiadamy: tak, herbata zawiera kofeinę!

Jaka herbata zawiera najwięcej kofeiny?

Intuicyjnie myślimy, że najmocniejszą herbatą jest czarna, a najbardziej łagodną zielona. Ale czy na pewno tak jest? Okazuje się, że na moc herbaty ma wpływ wiele czynników! Jedna zielona herbata drugiej zielonej herbacie nierówna. Dodatkowo ogromne znaczenie ma ilość suszu użytego na filiżankę.

Czarna herbata – 250 ml czarnej herbaty zawiera około 60-90 mg kofeiny.

Zielona herbata – 250 ml zielonej herbaty zawiera około 35-70 mg kofeiny.

Biała herbata – 250 ml białej herbaty zawiera około 30-55 mg kofeiny.

Oolong – 250 ml herbaty oolong zawiera około 50-75 mg kofeiny.

Rooibos – bez względu na pojemność kubka, rooibos nie zawiera ani miligrama kofeiny!

Jak długo teina utrzymuje się w organizmie?

Zastrzyk teinowy/kofeinowy zaczynamy zwykle odczuwać po około 10-30 minutach od wypicia filiżanki – w tym przypadku – herbaty. Stan pobudzenia trwa zwykle do 3 godzin, choć może się też wydłużyć do 4 lub nawet 5 godzin. Bardzo duże znaczenie ma indywidualna wrażliwość na kofeinę. A co się dzieje później? U większości zdrowych dorosłych osób po 4 godzinach następuje „okres półtrwania kofeiny” – w ciągu tego czasu o połowę zmniejsza się stężenie tego związku chemicznego w organizmie. Żeby jednak całkowicie pozbyć się kofeiny z krwi, konieczne jest dłuższe odstawienie wszelkich napojów ją zawierających. Świadczy o tym historia ze Stanów Zjednoczonych, kiedy to podczas badania próbek krwi do transfuzji pobranych od dawców z różnych banków krwi, naukowcy z Oregon State University dokonali zaskakującego i niepokojącego odkrycia. W każdej z pozyskanych próbek krwi, które teoretycznie powinny być wolne od zanieczyszczeń, naukowcy znaleźli kofeinę!

Jaką herbatę pić na noc?

Jak się okazuje, każda z herbat zawiera kofeinę. W związku z tym, sięgając po rozgrzewający napar wieczorową porą, pamiętaj, żeby nie zafundować sobie dodatkowej atrakcji w postaci nieprzespanej nocy. Wybierz tę najsłabszą, dodatkowo parząc ją w taki sposób, by złagodzić, a nie podbić jej moc. Albo sięgnij po rooibos! Mimo że nie jest on herbatą z definicji, a naparem z liści czerwonokrzewu, smakiem niczym nie ustępuje klasycznym herbatom! Jego główną zaletą jest to, że w przeciwieństwie do tradycyjnych herbat, nie zawiera teiny. Rooibos jest więc bezpieczny nie tylko dla tych, którzy nie chcą mieć problemów z zaśnięciem, ale także dla nadciśnieniowców, kobiet w ciąży i matek karmiących, a także małych dzieci.

Inną propozycją „nocnej herbatki” jest napar z ziół, które nie tylko smakują, ale także wspomagają naturalny proces wyciszania i zasypiania. Niezastąpiona będzie tutaj legendarna melisa, ale warto też zwrócić uwagę na działanie herbaty miętowej, lawendy, rumianku czy chmielu.

Gdzie kupić łagodną herbatę na wieczór?

Klasyczna, ziołowa, czy rooibos – Ty wybierasz, my dbamy o najwyższą jakość suszu, odpowiedni sposób przechowywania i dostarczenia od plantacji, prosto do Twojego domu. Sprawdź na Five o’clock.

Poprzedni post Yerba mate: co warto wiedzieć?
Następny post Kawa z cynamonem – dlaczego warto ją pić?